اسانس طبیعی
اسانس های طبیعی – بخش دوم – کاربرد
ژوئن 10, 2015

اسانس های طبیعی – بخش اول – تعاریف

اسانس طبیعی

اسانس طبیعی

در چند سال اخیر اهمیت سلامتی و مواد غذایی سالم در دنیا، رشد روز افزونی داشته است. در قبال این رشد است که، در خواست عرضه محصولات طبیعی در سرتاسر این کره خاکی، شدت پذیرفته است. پیش بینی می شود این توسعه طی سالیان آتی، رشدی به مراتب بیشتر داشته باشد. به همین منوال توجه شما را به نکاتی در خصوص اسانس های طبیعی جلب می نماییم.

با استناد به دستورالعمل منتشر شده از جانب سازمان بین المللی صنعت اسانس (IOFI) طعم دهنده های طبیعی به شرح زیر تعریف می شوند.

  • اسانس (Flavor) : طعم دهنده یا اسانس ، شامل مواد اصلی طبیعی طعم دهنده ، ترکیبات آروماتیک و ترکیبات متمرکز (کنسانتره) اسانس می باشد. به عنوان نمونه، اسانس طبیعی لیمو
  • مواد اصلی سازنده اسانس (Substances) : ماده شیمیایی با خواص طعم دهندگی که برای مصرف توسط انسان در نظر گرفته نشده است. مانند وانیلین یا سیترال.
  • مواد اصلی طبیعی سازنده اسانس (Natural Substances) : موادی طعم دهنده که ترکیبات آروماتیک با استفاده از پروسه ای فیزیکی از آن جدا سازی شده است. به عنوان نمونه می توان سیترات به دست آمده از روغن سنبل هندی به روش تقطیر را نام برد.
  • آروماتیک (مواد معطر یا Aromatic) : مواد با منشاء گیاه یا حیوانات، که برای خواص طعم دهندگی در حالت خام و یا پس از پردازش مورد استفاده قرار می گیرد (در این حالت است که قابل مصرف برای انسان می شود). به عنوان مثال می توان میوه ها، آب میوه، ادویه جات، دارو ها، دانه های قهوه، گوشت، پنیر، سرکه و غیره را نام برد.
  • ترکیب کنسانتره طعم دهنده های طبیعی : آماده سازی طعم دهنده های کنسانتره منحصرا توسط فرآیندهای فیزیکی به دست آمده از ترکیبات آروماتیک را می گویند. به عنوان نمونه : روغنهای اصلی، عصاره پوست لیمو، عصاره وانیل.
  • محصولات معطر (آروماتیک) : آماده سازی کنسانتره با (یا بدون) مکمل های طعم دهنده، به منظور بهره گیری از بو یا طعمی خاص، به استثنای مزه های شور، شیرین و ترش است. این محصول به منظور مصرف مستقیم (مانند اسانس آبنبات) در نظر گرفته نشده است.
  • افزودنی های اسانس (Additives) : افزودنی های غذایی که با وجود عدم تاثیر در مشخصات فنی، به منظور تولید، نگهداری و استفاده از اسانس ضروری است.

شایان ذکر است، مجموعه تولید اسانس های خوراکی سوئیس آروم به صورت ویژه مورد استقبال خاص مجموعه ها و کارخانه جاتی است که توجه ویژه ای به تولید محصولات خود با استفاده از مواد اولیه طبیعی داده اند. متخصصان ما در امور قوانین حاکم بر مواد غذایی، آماده مشاوره و راهنمایی شما هستند.